понеділок, 24 березня 2025 р.
🤓 Як впоратися зі щоденним стресом і тривогою в умовах невизначеності
вівторок, 18 березня 2025 р.
Емоційна компетентність як фактор успіху ОСОБИСТОСТІ
Емоційна компетентність – що це?
Емоційна компетентність - це здатність розуміти, управляти та висловлювати свої власні емоції, а також ефективно взаємодіяти з емоціями інших людей. Це важливий аспект особистісного розвитку та міжособистісних відносин.
Емоційна компетентність:
- Емоційна компетентність включає вміння ефективно використовувати емоційні навички в різних ситуаціях.
- Це поняття може поширюватися на широкий спектр навичок, включаючи спілкування, вирішення конфліктів, лідерство та міжособистісні стосунки.
Отже, можна сказати, що емоційний інтелект - це ширше поняття, що охоплює загальні навички управління емоціями, як щодо себе, і щодо інших. Емоційна компетентність, з іншого боку, фокусується на конкретних навичках та їх застосуванні у різних контекстах.
EQ – особливий параметр, який не пов'язаний з «емоційністю» будь-кого у звичному для нас розумінні. Емоційна темпераментна людина цілком може мати низький EQ, що пов'язано з її невмінням розпізнавати свої емоції та керувати ними. У той же час людина спокійна, врівноважена може демонструвати високий рівень емоційного інтелекту.
Основні «інгредієнти» емоційної компетентності
Говорячи про основні складові емоційної компетентності, можна виділити чотири:
- самосвідомість;
- самоконтроль;
- емпатію;
- навички відносин
Самосвідомість
Самосвідомість – головний елемент емоційного інтелекту. Людина з високим рівнем самосвідомості знає свої сильні та слабкі сторони та вміє усвідомлювати свої емоції. Самосвідомість означає глибоке розуміння самого себе, своїх потреб та спонукань.
Самоконтроль
Самоконтроль – це наслідок самосвідомості. Людина, якій властива ця риса, не лише «пізнала себе», а й навчилася керувати собою та своїми емоціями. Адже незважаючи на те, що нашими емоціями рухають біологічні імпульси, ми цілком можемо керувати ними. Саморегуляція є важливим складником емоційного інтелекту. Вона дозволяє людям не бути «в'язнями своїх почуттів». Такі люди завжди зможуть не лише приборкати власні емоції, а й спрямувати їх у корисне русло.
Емпатія
Якщо дві складові емоційного інтелекту – це навички володіння собою, наступні дві – емпатія і комунікабельність (навички відносин) – ставляться до здатності людини керувати взаємовідносинами коїться з іншими.
Успішна взаємодія з іншими людьми неможлива без емпатії. Це вміння ставити себе на місце іншого, враховувати у процесі прийняття рішень почуття та емоції інших людей.
Комунікабельність
Комунікабельність - здатність не така проста, як багатьом може здатися. Адже це не просто дружелюбність, а дружелюбність із певною метою: спонукати людей у бажаному для людини напрямку. Це вміння налагодити взаємини з іншими людьми так, щоб це було вигідно для обох сторін.
Розвиваємо свою емоційну компетентність
Розпізнавання своїх емоцій – перший крок у розвитку EQ. Часто ми маємо труднощі, намагаючись описати словами ті почуття, які відчуваємо. Існують сотні емоцій, у кожної – багато рівнів інтенсивності, тож емоційна усвідомленість – нелегке завдання. Чим чіткіше Ви навчитеся визначати кожну свою емоцію, тим ширшими будуть Ваші можливості з управління власною поведінкою.
Щоб навчитися легко розпізнавати свої емоції, проведіть наступну роботу. Протягом двох тижнів ведіть свій «Щоденник емоцій». Для цього розділіть свій день на інтервали та записуйте про кожен інтервал 1) що Ви робили і з ким 2) що Ви при цьому відчували які емоції відчували. Важливо оцінювати (записати) те, що Ви відчуваєте у момент, коли відчуваєте емоцію. Свої почуття намагайтеся зрозуміти, а чи не змінювати їх.
Немає «правильних» чи «неправильних» почуттів. Вони такі, які є. Будьте чесні із собою. Іноді усвідомлення своїх емоцій достатньо, щоб розсіяти чи збільшити емоційну реакцію.
Отже, першочергове завдання розпізнати джерело своїх емоцій. Після цього Ви побачите, як відбувається маніпуляція Вашими думками та реакціями.
Потім необхідно проаналізувати причини, що викликають ту чи іншу емоцію. Поставте собі запитання: «Чому я так почуваюся?», «Що викликало саме таку реакцію?», «Що я отримав(а) чи не отримав(а)? Чому? Що завадило?».
Після визначення джерела руйнівних емоцій (адже саме вони доставляють нам дискомфорт і змушують задуматися, що викликала їхню появу), важливо навчитися переходити як мінімум у нейтральний емоційний стан. По можливості згадайте, що викликає у Вас усмішку, відчуття радості, спокою, умиротворення. Зосередьтеся на тому, що Ви хотіли б відчути, а також на тому, як Вам хотілося б, щоб ситуація вирішилася:
- Проговоріть, а краще пропишіть, що Вам потрібно;
- Направте свою енергію в інше русло, відверніться;
- Дотримуйтесь дій, які забезпечать Вам бажаний результат.
Удачі та наполегливості Вам.
Подорож за тисячу миль починається з першого кроку!
понеділок, 10 березня 2025 р.
ЯК ПЕРЕЖИТИ ГОРЕ ТА ВТРАТУ
- Визнайте горе
- Дайте собі час
Горе не підпорядковується розкладу. Залежно від тяжкості втрати, воно може затягуватися. Біль інколи вщухає та наростає, а емоції, що здавалися пройденими, знову повертаються. Звертайте увагу на власні почуття, це допоможе зрозуміти ситуацію та прожити досвід.
- Співчувайте собі
Втрата, обтяжена виною чи жалем, повільно підточує наше «Я» та змушує соромитися подій, яких не змінити. Не бійтеся простити себе за все, на що не мали впливу. Це допоможе повернути втрачену цілісність.
Спілкуйтеся з людьми
Якщо нас бачать, чують і приймають ті, хто пережив подібне, ми можемо прийняти себе. У тяжку мить втрати важливо спілкуватися з людьми у орієнтованих на вихід зі стану горя групах, адже це допомагає відчути підтримку оточуючих. Зближення з іншими та приналежність до соціуму відновлює душевну рівновагу.
Зрозумійте, що ви змінилися
Втрата залишає незабутній слід у нашій душі – нічого не буде так, як було раніше. Ми можемо тільки змиритися з горем і втратою, що цілком природно. Дозвольте собі рухатися далі.
вівторок, 4 березня 2025 р.
Кілька цікавих порад від психолога
1. Як не вигоріти на роботі
- Дотримуйтеся балансу між роботою та відпочинком.
- Вчіться говорити «ні» завданням, які вас перевантажують.
- Використовуйте техніку «Pomodoro» (25 хвилин роботи – 5 хвилин відпочинку).
2. Як подолати тривогу
- Практикуйте глибоке дихання та медитацію.
- Ведіть щоденник, щоб аналізувати свої думки.
- Намагайтеся жити «тут і зараз», а не в майбутніх страхах.
3. Як зміцнити самооцінку
- Не порівнюйте себе з іншими – порівнюйте себе тільки з вчорашнім собою.
- Відзначайте свої маленькі перемоги.
- Оточуйте себе людьми, які вас підтримують.
4. Як покращити стосунки
- Слухайте партнера без перебивань.
- Говоріть про свої почуття відкрито, але без звинувачень.
- Плануйте спільний час, щоб підтримувати близькість.
Ці поради допоможуть читачам стати емоційно стійкішими та щасливішими!
Після повернення із зони бойових дій
“Слава Богу, Він повернувся! Яке це щастя, що залишився живим! Однак він не той самий, що був до. Він став іншим. Рідна, кохана людина пор...

-
В сучасному світі стрес став звичним та буденним в житті кожної людини. Стрес – це реакція нервової системи на надмірний подразник, який м...
-
Кожному з нас хоч раз у житті доводилося зіткнутися з насильством. Воно могло застосовуватися проти вас самих, ви були свідком, чи самі став...